Menu

B R A Z Y L I A

Nowy biskup w Sao Raimundo Nonato

paderewskigrzegorz

Manaus, 30.03.2016

Na początku marca została podana do wiadomości publicznej wiadomość, że ksiądz biskup Edward Zielski został przez Ojca Świętego Franciszka mianowany biskupem diecezji Sao Raimundo Nonato w Paui, co oznacza, że opuszcza diecezję Campo Maior. Już dziesiątki listów poświęciłem księdzu biskupowi Edwardowi, wiele mu zawdzięczam i nie sposób, w takiej sytuacji, tej zmianie nie poświęcić tego listu.

Bez wątpienia diecezja Sao Raimundo Nonato w kategoriach misyjnych to wielkie wyzwanie. Nie mniej ksiądz biskup Zielski pytany przez dziennikarza odpowiedział najzwyczajniej: „Misjonarz nie unika zadań, jakie Kościół mu powierza. Ojciec Święty wezwał mnie w 2000 roku, aby służyć jako biskup w Campo Maior, a teraz mnie powołuje do diecezji Sao Raimundo Nonato. ” Potem zaś, kiedy dziennikarz napomknął o wiele trudniejszych, niż w Campo Maior, realiach w Sao Raimundo Nonato, ksiądz biskup szczerze i natychmiast odparł, że nie obawia się wyzwań i trudności związanych z nowym miejscem. No cóż, ksiądz biskup Edward pracował już w rejonach równie suchych i biednych, więc nie jest to dla niego nowością.

Diecezja Sao Rajmundo Nonato od czerwca zeszłego roku była bez biskupa. Z jednej strony takie wielomiesięczne, a czasami nawet kilkuletnie wakaty w diecezjach brazylijskich, to rzecz normalna. Dzieje się tak zwłaszcza w rejonach biednych i oddalonych. A tak właśnie jest z tą nową diecezją.

Jeśli chodzi o geografie, to Sao Raimundo Nonato położone jest w głębi stanu Paui, w części określanej jako półpustynia. Chociaż kiedy się jedzie tamtejszymi drogami, to ma się wrażenie, że to już jest najzwyczajniejsza pustynia. Wszystko suche, spalone, czerwona ziemia, pył i ludzkie osiedla niezmiernie rzadkie. Diecezja rozciąga się na obszarze prawie czterdziestu tysięcy kilometrów kwadratowych. Ludności zaś jest około 156 tysięcy. Głównie zajmują się rolnictwem i hodowlą zwierząt. Zwarzywszy na warunki klimatyczne, można sobie wyobrazić, jaki jest poziom rozwoju gospodarczego tego miejsca. Jeśli zaś chodzi o ciekawostki, to w tamtym rejonie znajduje się Park Narodowy Sierra de Capivara. Miejsce słynne z tego, że znaleziono tam najstarsze w Ameryce Południowej, sprzed pięćdziesięciu tysięcy lat, ślady człowieka i jakieś tam inne prehistoryczne rewelacje. Nie mniej, turyści raczej tłumnie tam nie jadą, no chyba tylko tacy, co to uwielbiają ekstremalne warunki.

Diecezja Sao Raimundo Nonatu powstała, jeszcze jako prałatura, w 1960 roku. Natomiast w diecezję została przekształcona w 1981. Ksiądz biskup Zielski jest już piatym biskupem tejże diecezji. Według danych z 2014 roku pracowało tam, licząc księży diecezjalnych i zakonnych 30 kapłanów oraz 8 diakonów stałych. Parafii zaś było 28.

Ksiądz biskup Edward Zielski swoja nową diecezję objął w dniu 2 kietnia, w przeddzień Święta Miłosierdzia. Zważywszy na to, że ksiądz biskup jest nie tylko gorliwym czcicielem, ale też wielkim propagatorem Bożego Miłosierdzia, to taka data jest bardzo znacząca. Ufamy, że z pomocą Bożego Miłosierdzia także i w Sao Raimundo Nonato uda mu się, mimo trudnych warunków, zrealizować wiele  pięknych projektów ewangelizacyjnych, wzbudzić nowe powołania, wykształcić kapłanów i jeszcze bardziej rozpalić wiarę tamtego ludu. W Campo Maior udało mu się tego dokonać, więc też można się spodziewać tego samego w Sao Raimundo. Nam zaś pozostaje się tylko modlić za księdza biskupa i wypraszać mu wiele Bożych łask. 

© B R A Z Y L I A
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci