Menu

B R A Z Y L I A

Matka Boża z Aparecida w Manaus

paderewskigrzegorz

Manaus, 7.12.2015

Do Manaus dotarła Matka Boża z Aparecidy. Oczywiście w kopii swojej figury z brazylijskiego, maryjnego sanktuarium narodowego. Nossa Senhora Aparecida już od dłuższego czasu pielgrzymuje po diecezjach Brazylii, a nawet po znanych i ważnych dla Kościoła Katolickiego miejscach na całym świecie. Pisałem o jej wizycie w Fatimie, w maju tego roku. No cóż, jeśli chodzi i te pielgrzymki, to były one w sumie niezbyt częste. Sanktuarium w Aparecida związane jest ze znalezieniem figurki Matki Bożej, które miało miejsce w 1717 roku oraz późniejszymi licznymi cudami, jakie dokonały się w związku z tą Maryjną rzeźbą. Można więc powiedzieć, że istnieje już od trzystu lat. Natomiast pierwsza  peregrynacja Matki Bożej z Aparecida dokonała się dopiero w 1931 roku. Wówczas to Maryja udała się do Rio de Janeiro, ówczesnej stolicy Brazylii. Wtedy właśnie ogłoszono Matkę Bożą z Aparecida Królową i Patronką Brazylii. Podobno na powitanie Matki Bożej wyszły tłumy tak wielkie, że nikt nie zdołał ich policzyć. Smutnym jest fakt, że dziś bardzo rzadko nazywa się Matkę Bożą z Aparecida Królową Brazylii. Wszystko z powodu poprawności politycznej. Protestanci, a zwłaszcza zielonoświątkowcy już kilka razy próbowali drogami urzędowymi wymazać wszelkie Maryjne święta i nazwy z życia tego kraju. Na szczęście, jak do tej pory nie udało im się to. Nie mniej zawsze głośno lamentują, że Matka Boża Patronka Brazylii i Jej liczne uroczystości obchodzone jako święta państwowe to coś, co przynosi im wstyd. No cóż, jestem pewny, że jeszcze kiedyś zrozumieją, jak wiele Matce Bożej z Aparecida wszyscy Brazylijczycy zawdzięczają.

Matka Boża z Aparecida stała się aktywniejsza pielgrzymkowo tak naprawdę dopiero w 2004 roku. Z okazji stulecia koronacji Jej figury czczonej w narodowym sanktuarium zaczęła nawiedzać diecezje i parafie całej Brazylii. Właściwie to owo pielgrzymowanie wówczas zaczęte trwa do dzisiaj. Teraz zaś jest już traktowane jako przygotowanie do trzechsetlecia znalezienia, właściwie wyłowienia cudownej figury z rzeki Parnaiba, co potem dało początek całej tej Maryjnej historii na ziemi brazylijskiej.

Pielgrzymowanie Maryi rozumiemy biblijnie, ewangelicznie. Jesteśmy jak Elżbieta, przyjmująca Maryję w swoim domu. Potrzebujemy Jej pomocy. Jednak co jest w tym odwiedzaniu najważniejsze, to to, że Maryja niesie nam Jezusa, naszego Zbawiciela. Matka Boża przychodzi do nas poprzez swoją cudowną figurę jako Służebnica Pańska, która chce służyć ludowi Bożemu. Jej pełna pokory postawa uzdalnia nas do  dostrzeżenia woli Bożej i kierowania się nią w naszym życiu.

Ojcowie redemptoryści, którzy są opiekunami sanktuarium w Aparecida, mówią, że Matka Boża pielgrzymując odwdzięcza się za pielgrzymki  ludu Bożego do jej domu. Mówi się w Brazylii, że sanktuarium w Aparecida jest największym sanktuarium maryjnym na świecie. No cóż, nie wiem co oni tu liczą. Przypuszczam, że wiele sanktuariów maryjnych na świecie może z powodzeniem konkurować z Aparecida, jeśli chodzi o liczbę pielgrzymów. Natomiast w kwestii rozmiarów samej budowli, to może i rzeczywiście jest ono największe. Dnia nie starczy, aby obejść wszystkie zakątki tego maryjnego domu.

Matka Boża nawiedziła nas podczas naszych parafialnych obchodów odpustowych. Stąd najpierw dosyć cierpliwie razem z nami się modliła i czekała na zakończenie wszelkich obchodów na cześć Chrystusa Króla. Potem była jeszcze z nami prawie cały tydzień. Nie ukrywam, były to wyjątkowe, pełne modlitwy, śpiewów, wzruszeń i radości. Mieliśmy tym samym bardzo ładne wprowadzenie w Adwent. Na koniec oczywiście w uroczysty sposób dokonaliśmy aktu ofiarowania parafii i nas wszystkich Matce Bożej. To była naprawdę prawdziwa konsekracja. Ja zaś, jak zawsze, obserwowałem moich parafian i po raz kolejny miałem wspaniałą okazję, aby wiele od nich się nauczyć.

 

© B R A Z Y L I A
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci